Vítáme tě v KryptoGen Burzy, zasvěcení do světa obchodování. Pochopíš díky něj základní mechanismy fungování trhu a tvorby hodnoty. Odhalíme ti šikovné nástroje kryptosvěta a navíc se naučíš nakupovat kryptoměny v tom nejlepším možném kurzu.

V kurzu si ukazujeme ty úplně nejzákladnější informace pro každého tradera. Využije je ovšem i ten, co na burzu zavítá jen občas. Začni studovat postupně jednu lekci za druhou nebo si vyber konkrétní lekci v menu napravo.

Edufin momentálně nakupuje: Cardano (ADA)

Order book:

Burza zastřešuje to, aby si lidi mezi sebou mohli nakupovat/prodávat něco (bitcoiny, zlato, elektřinu, atd.). Vždy tedy obchoduješ s jinými lidmi (ne s burzou). Když si rozklikneš většinu burz, vyskočí na tebe obrovské množství informací od různých grafů, statistik, přes všemožné funkce až po to nejdůležitější order book. Kdokoliv přijde na burzu s konkrétní nabídkou/poptávkou ji vloží právě do tohoto order booku. Kdokoliv jiný poté může přijít a vybrat si ty nejlepší nabídky/poptávky, které zrovna v order booku jsou. Vzniká z toho úžasná komplexní hra, živý ekosystém, jež ve výsledku reálně tvoří trh. Ty tohoto trhu můžeš právě využít, ať už tím, že budeš na burze přímo obchodovat nebo číst některé z mnohých zajímavých informací. Je ovšem podstatné pochopit základní principy fungování order booku, protože tak pochopíš i základní mechanismy hodnoty.

Základní příkazy:

Na burze na tebe čeká spousta různých funkcí. V konečném důsledku jsou ovšem vždy odvozeninou dvou základních: market orderu a limit orderu.

V Market orderu zadáš množství, které chceš koupit/prodat a ten ihned z order booku vykoupí ty nejvýhodnější nabídky dokud nesplní ono zadané množství. Je to tedy rychlejší způsob, který ovšem (zvláště u malých trhů) může skoupit/prodat nižší množství, než by člověk na první pohled čekal (protože se v průběhu zadání může změnit kurz).

Do Limit orderu zadáš množství, které chceš koupit/prodat včetně ceny, za kterou to chceš provést. Limit order tuto nabídku/poptávku zadá do order booku, v němž to čeká (klidně i měsíce), než se najde kupec. Může tedy trvat než se obchod uskuteční, ale za to vždy proběhne za cenu, kterou si předem nastavíš.

Ve výsledku to tedy funguje tak, že Limit ordery tvoří order book tím, že do něj vkládají nabídky/poptávky, a market ordery tyto nabídky vykupují a tím hýbou kurzem.

+ každý zodpovědný obchodník používá i stop-limit (tzv. zarážka), kterou se chrání před velkými propady kurzu. Ve chvíli když už máš dané aktivum koupeno, si prostě nastavíš stopku na ceně, na které bys jej chtěl v případě propadu chtěl prodat a tím snížit ztrátu (je to vlastně limit order s jiným účelem).

Deriváty:

Deriváty jsou odvozeninami nějakého aktiva. Jde o investiční nástroje, které jsou nějakým způsobem více či méně vázané na aktivum (třeba bitcoin), ale nejsou přímo jím (např. papírové zlato, ETF, futures). Takovéto deriváty ti umí nabídnout zajímavé funkce, které bys jinak (třeba s klasickým bitcoinem) neudělal.

První takovou významnou funkci je Longování, kdy můžeš spekulovat na růst. V praxi si třeba vsadíš 1 bitcoin na to, že bitcoin poroste. Normálně pokud by porostl, tak samozřejmě vlastníš 1 bitcoin, který má vyšší cenu. Pokud ovšem longuješ, zároveň i tyto bitcoiny množíš. Nejenom že mají ty bitcoiny vyšší cenu, ty jich máš celkově více.

Opačnou funkcí je tzv. Shortování, kdy můžeš spekulovat na pokles. Takže ve chvíli kdy si "zashortuješ" (tedy vsadíš na pokles) a bitcoin půjde dolů. Jeho hodnota sice bude nižší, ale ty jich budeš mít více.

K tomu navíc můžeš dělat Margin Trading, tzv. páka. Přes kterou jednoduše násobíš výsledky svého obchodování. Pokud máš třeba páku 5×, tak všechny tvé ztráty i zisky budou 5× násobné. Pokud tedy proobchoduješ 20%, s 5× pákou, bude to dělat 100%. Naopak ve chvíli kdy uděláš ztrátu 20%, tak s 5× pákou budeš na nule a projdeš tzv. likvidací (prodělali jsi všechno). Takže pozor na páky, není jednoduché je zvládnout ani z pozice emocí.

Stablecoiny:

Stablecoiny jsou kryptoměny se stabilní hodnotou, většinou vázané přímo na dolar. Což absolutně mění možnosti toho, jak můžeš pracovat v rámci kryptoměn. Pokud budeš chtít prodat bitcoiny, nemusíš je směnit na dolary, můžeš zůstat v kryptoměnách. Můžeš se tak vyhnout řadě zbytečných legislativních komplikací a regulací, uložit si své dolary na trezor (třeba místo bankovního účtu) nebo využívat všemožných decentralizovaných finančních produktů se slibným zhodnocením.

Potom už je na tobě, jaké stablecoiny budeš využívat, zdali ty podložené "fyzickým dolarem" (třetí strana by měla někde za každou minci mít jeden dolar uložený) - USDT (tether), USDC, BUSD nebo budeš preferovat třeba DAI, který je algorytmicky podložený Ethereem či Bitcoinem (někde je reálně zamknutý BTC nebo ETH).

Na každé průměrnější burze určitě budeš mít možnost své bitcoiny prodat právě za nějaký z těchto stablecoinů.

Výběr burzy:

Je čas si vybrat svou burzu. U takového výběru sleduješ rovnou několik věcí. Můžeš si jít koupit nějaký coin nebo token, který nikde jinde není. Nicméně není radno opomínat spolehlivost burzy, zdali je zabezpečená, má čistý štít (v minulosti neměla problém nebo je férově vyřešila). Zásadní může být i to, zdali má dost uživatelů a je tam tedy dostatečně vysoká likvidita, objemy a hloubka trhu. A v neposlední řadě sledujeme i to, zdali na dané burze musíš zadávat při registraci občanku pro identifikaci (velký špatný z pohledu soukromí).

Vybral jsem pro tebe pár burz, které to splňují. Zde máš návody, ve který se podíváme na to, jak s němi pracovat:

Binance:

Základní čtení grafů: